Palcówka powstała na bazie świetlicy środowiskowej, która funkcjonowała w Nieliszu w latach 2009-2010 w ramach Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich.
Podstawą działalności GOK jest ustawa z dn. 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, akt o utworzeniu oraz statut. Organizatorem instytucji jest Gmina Nielisz.
Prowadzimy działalność w zakresie rozwoju, upowszechniania i ochrony kultury. Nasza działalność polega na organizowaniu życia kulturalnego lokalnej społeczności, odkrywaniu uzdolnień oraz zaspokajaniu i rozbudzaniu potrzeb kulturalnych mieszkańców gminy Nielisz. Oferta przygotowuje dzieci, młodzież i dorosłych do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym.
Zadania te są realizowane poprzez organizowanie czasu wolnego mieszkańców w tym różnego rodzaju imprez. Według kalendarza w cyklu rocznym GOK jest organizatorem i współorganizatorem około 20 wydarzeń kulturalnych o różnym charakterze i zasięgu. Do najważniejszych – odbywających cyklicznie należy zaliczyć: Sąsiedzki Przegląd Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych „Narodziła nam się Dobroć”, Konkurs Plastyczny „Na Anielskich Skrzydłach”, Gminny Dzień Kobiet, Gminny Dzień Dziecka, „Sobótkę”, Dożynki Gminne, Święto Odzyskania Niepodległości oraz „Wigilię Nieliską”. Kalendarz kulturalny jest ciągle wzbogacany. Wśród młodszych wydarzeń, mających potencjał cykliczności są: „Przystanek Mama”, „Zagadkowy Rajd Rowerowy”, Konkurs Recytatorski „Mistrz Żywego Słowa” oraz „Potańcówki Wiejskie”.
Wśród czołowych imprez, które przez wiele lat odbywały się terenie gminy Nielisz oraz miały licznych odbiorców należy wymienić: „Tytoniaki” ( 2007- 2016), Ogólnopolski Plener Malarski (2011-2018), Festiwal Turystyczny ( 2017-2019) i Regaty Żeglarskie (2017-2019). Organizatorami głównymi tych wydarzeń były: Gminny Ośrodek Kultury w Nieliszu oraz Gmina Nielisz, jednak w działania przygotowawcze włączonych było szereg instytucji, firm i organizacji nie tylko gminnych, ale także działających w skali kraju.
Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta, która powstała w 2014 r., jako kontynuacja (zamykającej działalność) Gminnej Dętej Orkiestry Strażackiej. Fundusze na zakup instrumentów zostały pozyskane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dyrygenci: 2014- 2023 Robert Słupski. Od października 2023 r. Piotr Trojanowski.
Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Wokalny Gama. Formacja powstała na przełomie 2023 i 2024 r. łączy trzy grupy wiekowe: dziecięcą, dziecięcą – starszą oraz młodzieżową. Każda z grup tworzy oddzielną sekcję wokalną, które występującą samodzielnie lub wspólnie – jako jeden zespół.
Wokaliści należący do zespołu kształcą również śpiew solowy.
Instruktor: Renata Banach.
Koło plastyczne. W latach 2008-2010 (przed powstaniem GOK) działało jak jedna z form pracy świetlicy środowiskowej. Od 2010 r, funkcjonuje w strukturach ośrodka. Skupia dzieci i młodzież szkolną. Obok stałych zajęć zajmuje się również organizacją warsztatów artystycznych, w których uczestniczą także osoby dorosłe.
Instruktor: Justyna Malinowska, Pracownik Pomocniczy: Marzena Mędziak.
Sekcja reakcyjno-ruchowa działa od 2016 r. W zajęciach uczestniczą dzieci, młodzież i dorośli. Do stałych form pracy sekcji należy: piłka siatkowa, piłka nożna oraz zajęcia ogólnorozwojowe.
Instruktor: Marek Borowiński.
Okresowo prowadzone są także zajęcia taneczne oraz fitness.
Zespół wokalny Iskierki 2010 – 2022. Początkowo była to formacja dziecięca, zaś jej skład ulegał zmianie. Z biegiem czasu Iskierki stały 7 osobową młodzieżową grupą wokalną, która odniosła wiele sukcesów na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym.
Wokaliści należący do zespołu kształcili również śpiew solowy odnosząc sukcesy indywidualne.
Instruktor: Renata Banach
Zespół wokalny Wiolinki 2017-2022. Była to 5 osobowa grupa dziewczęca, która pierwsze muzyczne kroki na scenie stawiała występując z Iskierkami. Szybki rozwój pozwolił na samodzielne funkcjonowanie i występy oraz sukcesy.
Wokalistki należące do zespołu kształciły również śpiew solowy odnosząc sukcesy indywidualne.
Instruktor: Renata Banach
Chór Moderato. Działał przy GOK w Nieliszu w latach 2014-2023 r. Był to chór seniorów wykonujący muzykę a cappella na trzy głosy, który w repertuarze posiadał głównie pieśni ludowe, patriotyczne
i religijne.
Kierownik: Bogdan Pałczyński.
Zespół Tańca Nowoczesnego Szilejn była to formacja dziecięco-młodzieżowa, która w latach 2009- 2010 działała w ramach świetlicy środowiskowej. Od 2010 r. do 2016 r. zespół funkcjonował
w strukturach GOK.
Instruktor: Anna Antoszczak
Zespół wokalny Złota Jesień działał w latach 2011-2014. Repertuar zespołu opierał się na dawnych lokalnych piosenkach, śpiewanych a cappella na dwa głosy.
Kierownik Marianna Pop
Uczestnicy zajęć organizowanych przez GOK prezentują swoje umiejętności podczas gminnych wydarzeń kulturalnych oraz rokrocznie biorą udział w koło 30-50 imprezach organizowanych przez podmioty zewnętrzne. Są to konkursy, przeglądy, festiwale, oraz inne wydarzenia kulturalno-społeczne, które odbywają się stacjonarnie lub w formie zdalnej.
W ramach pracy online GOK ma na sowim koncie koncerty kolęd, teledyski, wirtualne wystawy oraz reportaże.
Od 2023 r. w placówce działa Pracownia do Rejestracji oraz Przetwarzania i Obrazu, która powstała
w ramach programu Konwersja Cyfrowa Domów Kultury (operator Narodowe Centrum Kultury). Nowoczesny sprzęt daje możliwość tworzenia i publikowania dobrej, jakości materiałów cyfrowych oraz docierania do szerokiego grona odbiorców.
Do najważniejszych partnerów GOK w Nieliszu należą: koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne, szkoły, stowarzyszenia i kluby promujące dziedzictwo kulturalne, historyczne oraz potencjał turystyczny gminy i regionu, a także instytucje kulturalno-edukacyjne wspierające rozwój społeczny.
Działalność GOK opiera się na dotacji podmiotowej Organizatora oraz funduszach zewnętrznych pochodzących z różnego rodzaju grantów i programów dotacyjnych od instytucji państwowych lub organizacji pozarządowych.
Siedziba instytucji mieści się w Nieliszu. GOK zajmuje budynek, w którym przez lata mieścił się urząd gminy (Nielisz 199). Ponadto w celu realizacji zadań – w szczególności prowadzenia sekcji rekreacyjno-ruchowej dzierżawi od Gminy Nielisz halę sportową (Nielisz 278 B) oraz na podstawie umowy użyczenia organizuje zajęcia rekreacyjne na boiskach „Orlik” (Nielisz 278 A), co pozwala na tworzenie atrakcyjniejszej oferty kulturalnej, w którą wpisuje się także aktywny wypoczynek.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Pani Agnieszka Zymon, gok@nielisz.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 84 631 27 24. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
GOK Nielisz 2023® || Made by Wel-com