Tradycyjna muzyka ludowa okazała się prawdziwym tanecznym magnesem. Goście z bliska i z daleka tłumnie przybyli na potańcówkę do Ruskich Piask. Tego wieczoru byliśmy na wiejskiej zabawie, jaką pamiętały nasze prababcie. Niezapomniana moc oberków i walczyków porwała wszystkich do tańca, a zabawę rozpoczęliśmy od wspólnego „chodzonego”. Tańczyli młodzi i starsi, choć… jak za dawnych czasów nie zabrakło także siedzących na ławkach lub zaglądających przez okna „kum i kumów”, którzy bacznie obserwowali tańczących Po trosze ciekawość, po trosze tęsknota za dawnymi minionymi czasami, po trosze zamiłowanie do tańca i muzyki – zapewne każdy miał swój własny powód, dla którego postanowił spędzić wrześniowy wieczór na potańcówce w Ruskich Piaskach. Darmowy bilet do podróży w czasie swoją magiczną muzyką wyczarowała dla nas Lubelska Orkiestra Rodzinna oraz Orkiestra Dęta z Goraja. Gdyby ktoś jeszcze nie doświadczył w swoim życiu, co znaczy powiedzenie „nogi same rwą się do tańca”, musi koniecznie posłuchać „gorajskiej dętej” i muzykującej rodzinnie kapeli z Lublina i zapewniam – na słuchaniu się nie skończy!!!
Żeby dać nieco odpocząć stańczonym nogom, zespoły wokalne z GOK w Nieliszu oraz zespół śpiewaczy z Ruskich Piask zaprosiły do wysłuchania koncertu, którego repertuar pochodził ze zbioru „Tradycyjne pieśni ludowe Gminy Nielisz”. Dawne melodie zaprezentowała także orkiestra dęta z naszego ośrodka kultury, która wystąpiła wspólnie z muzykami z Goraja. W koncercie, który dosłownie połączył pokolenia słychać było nie tylko dawne dźwięki, ale również miejscową gwarę, która szczególnie pięknie brzmiała w pieśniach wykonywanych przez dzieci,
Kto tańcował i słuchał razem z nami z pewnością potwierdzi: to był niezwykły wieczór – radosny i roztańczony, a jednocześnie trochę nostalgiczny i wzruszający – dokładnie taki jak nasza tradycyjna muzyka ludowa.
Rękawy zakasali i potańcówkę przygotowali: Gminny Ośrodek Kultury w Nieliszu, KGW i OSP Ruskie Piaski oraz mieszkańcy Ruskich Piask „Gościńca”, „Starej-Wsi” i Zamszan na czele z Panią radną oraz sołtysami wymienionych miejscowości.
Zadanie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w programie Potańcówki Wiejskie
Nagrania z występu Lubelskiej Kapeli Rodzinnej <<LINK>> oraz Orkiestry Dętej z Goraja <<LINK>>