25 maja dzięki współpracy Gminnego Ośrodka Kultury w Nieliszu, Gminy Nielisz oraz Kół Gospodyń Wiejskich z Zarudzia, Krzaka, Stawu Ujazdowskiego oraz Wólki Złojeckiej odbyło się spotkanie integracyjne z okazji Dnia Mamy pn. nazwą „Przystanek Mama”. Tytułowy „Przystanek” został zorganizowany w pięknej wiosennej scenerii dworu w Stawie Noakowskim oraz w sąsiadującym budynku Centrum Integracji Społecznej. Jak sugeruje nazwa był to czas i miejsce na chwilę odpoczynku od natłoku codziennych zajęć i obowiązków. W ramach pięciu stref edukacyjno- artystycznych odbyły się wykłady, warsztaty, wystawy oraz porady specjalistów.
“Przystanek Mama” zgromadził naprawdę dużą liczbę gości. W wydarzeniu udział wzięli: wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, wójt gminy Nielisz Adam Wal, sekretarz Piotr Pyś, skarbnik Alicja Kozak-Krzyżanowska, prezes LGD „Ziemia Zamojska” Dominika Witkowska, koła gospodyń wiejskich, pracownicy Urzędu Gminy w Nieliszu, przedstawiciele gminnych jednostek organizacyjnych oraz wiele indywidualnie przybyłych osób.
Spotkanie zostało zainaugurowane prelekcjami w strefie edukacyjnej, gdzie miało miejsce podsumowanie projektu „Bezpieczna Gmina Nielisz”, sfinansowanego ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Uczestnicy wysłuchali wykładów dotyczących cyberprzestępczości, przemocy domowej oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. O ważnych we współczesnym świecie tematach opowiedzieli: Waldemar Korzeniowski z Centrum Cyberbezpieczeństwa w Zamościu, asp. Wioletta Sarzyńska – kierownik Posterunku Policji w Nieliszu oraz asp. szt. Marek Świszcz z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.
W ramach projektu cztery koła gospodyń wiejskich z Zarudzia, Krzaka, Stawu Ujazdowskiego oraz Wólki Złojeckiej otrzymały również sprzęt do wyposażenia świetlic wiejskich. Przekazania sprzętu dokonali wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski oraz wójt gminy Nielisz Adam Wal. Program imprezy został przygotowany z myślą o różnorodnych zainteresowaniach uczestników – nie tylko mam – ale wszystkich, którzy chcieli spędzić czas w miłej atmosferze ciesząc się okazją do spotkania.
W strefie kulinarnej odbyła się degustacja potraw regionalnych, przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, które współorganizowały imprezę tj. Stawianki ze Stawu Ujazdowskiego, Zarudzianki z Zarudzia, KGW z Krzaka oraz Wólki Złojeckiej. Było przepysznie, przepięknie i przebogato!
Strefa artystyczna została podzielona na część warsztatową oraz wystawową. Na warsztatach każdy z uczestników prostą i szybką metodą z użyciem materiałów recyklingowych oraz naturalnych dodatków, mógł wykonać dla siebie lub kogoś bliskiego, efektowny świecznik będący miłą pamiątką z imprezy. W drugiej części strefy artystycznej została przygotowana wystawa czarno-białych fotografii pn. „ZatrzyMAMY chwile”, która w bardzo subtelny i wzruszający sposób ukazywała relację mama-dziecko.
W strefie fit odbywały się porady i konsultacje dietetyczne wraz z pomiarem składu ciała oraz możliwością spróbowania wyśmienitych dietetycznych deserów. Dla wszystkich, którzy lubią sport i wysiłek fizyczny zostały przygotowane warsztaty w siłowni znajdującej się w budynku dworu. Warsztaty obejmowały instruktaż efektywnego treningu, prezentację zestawów ćwiczeń dla początkujących oraz praktyczną naukę poprawnego korzystania z urządzeń.
Na imprezie (bądź co bądź zdominowanej przez kobiety) nie mogło zabraknąć strefy beauty. Porady i konsultacje kosmetyczne dotyczące pielęgnacji i makijażu cieszyły się dużą popularnością wśród Pań, które chętnie próbowały nowości kosmetycznych i korzystały z wiedzy Pani konsultantki.
Oczywiście często odwiedzanym miejscem, była także tężnia solankowa znajdująca w parku obok dworu.