Zespół Iskierki powstał w 2012 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Nieliszu jako naturalna konsekwencja prowadzonych przez placówkę zajęć rytmicznych. Od początku istnienia zespół prowadzi Pani Retana Banach, która swoją pasję do muzyki przekazuje podopiecznym.

W ciągu dwóch pierwszych lat działalności skład zespołu zmieniał się kilkukrotnie by pod koniec 2014 r. przyjąć formę 7 osobowej grupy wokalnej w skład której wchodzą: Aleksandra Bartoszczyk, Martyna Gil, Oliwia Krawczyk, Kinga Rzemieniak., Bartłomiej Sobań, Emilia Stefańska, Paulina Świstowska, Pierwsze większe sukcesy przyniósł rok 2015. Zwycięstwa w konkursach muzycznych bez cienia przesady stały się dla Iskierek codziennością. Zarówno solowe jak i zespołowe wykonania zdobywają uznanie profesjonalnych komisji artystycznych. Wśród licznych sukcesów na szczególną uwagę zasługują:

nagroda specjalna, którą zespół wyśpiewał w 2015 r. na XVI Ogólnopolskim Festiwalu Dzieci i Młodzieży „Tęczowe Piosenki Jana Wojdaka” w Krakowie

pierwsze miejsce oraz nagroda publiczności w XXIII Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie w 2017 r.

pierwsze miejsce w XXIII Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Rozśpiewany Wawer” w Warszawie w 2019 r.

drugie miejsce w XXIII i XXIV Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Jarosławiu w 2018 r. i 2019 r.

nagroda publiczości w Ogólnopolskim Festiwalu Poezji i Piosenki „Jesienna Róża” dedykowamym pamięci Mieczysława Fogga