Logo Gok Nielisz
Gminny Ośrodek Kultury w Nieliszu

KUSAKI W ZŁOJCU II

KUSAKI W ZŁOJCU II
Po ostatkowej potańcówce w Nieliszu 13 lutego w kusakowy wtorek żegnaliśmy zapusty, (czyli karnawał) w Złojcu II. Imprezę rozpoczęło przybycie zapustnej grupy kolędniczej, w której nie zbrakło, Żyda, diabła, śmierci, czy też postaci przebranych za zwierzęta. Niegdyś w ostatnie dni karnawału po wsiach wędrowały takie orszaki przebierańców, którzy przy akompaniamencie muzyki chodząc od domu do domu i domagali się poczęstunku. O tym jak wyglądała wizyta zapustnych przebierańców w wiejskiej chacie dowiedzieli się uczestnicy imprezy w Złojcu II z krótkiego przedstawienia rozpoczynającego potańcówkę.
We workowy wieczór do tańca przygrywała Lubelska Orkiestra Rodzinna, która także zaprezentowała przedstawienie o kusakowym kolędowaniu oraz orkiestry dęte z Gminnego Ośrodka Kultury w Nieliszu, a także z Sułowa i Goraja. W koncercie melodii ludowych zaprezentował się również dziecięco-młodzieżowy zespół wokalny z naszego ośrodka kultury. Wspaniały wieczór wspomnień z muzyką tradycyjną oraz ludowymi zwyczajami zakończył tegoroczne zapusty w gminie Nielisz.
Obie potańcówki zarówno w Nieliszu jak i Złojcu II odbyły się przy licznym udziale mieszkańców gminy oraz osób, które przybyły na nasze kusaki z gmin ościennych. Cieszy również fakt, że uczestnicy należeli do różnych pokoleń – od dzieci po seniorów – co także podkreślił Wójt Gminy Nielisz Adam Wal dziękując uczestnikom za przybycie, zaś wszystkim współorganizatorom za przygotowanie potańcówek.
Całość działań i przebieg imprez koordynował Gminny Ośrodek Kultury w Nieliszu. Dziękujemy Kołom Gospodyń Wiejskich z Nielisza, Złojca II i Złojca I, Ochotniczym Strażom Pożarnym z Nielisza i Złojca oraz mieszkańcom Nielisza, Złojca II i Złojca I za świetną współpracę, poświęcony czas i oczywiście przepyszny poczęstunek. Wiemy, że w ramach współpracy między kołami gospodyń wiejskich na słodkim stole w Złojcu II znalazły się także wypieki Zarudzianek – za ten miły sąsiedzki gest również dziękujemy. Słowa wdzięczności kierujemy do naszego sponsora Banku Spółdzielczego w Krasnymstawie za udzielone wsparcie finansowe. Wszystkim zaangażowanym osobom, instytucjom i organizacjom, które w jakikolwiek sposób pomogły w przygotowaniu potańcówek składamy serdeczne podziękowania.
Podsumowując pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom potańcówek za świetną kusakową zabawę!
Skip to content