Relacja Dożynki Złojec 2013

front dozynki

W niedzielę 25 sierpnia mieszkańcy gminy Nielisz obchodzili doroczne Święto Plonów. W tym roku uroczystość odbyła się w Złojcu I.

Obchody poprzedziła konferencja na temat potencjału inwestycyjnego Polski wschodniej z udziałem delacji z naszej partnerskiej gminy Radomyśl nad Sanem.

Uroczystości kościelne rozpoczęła dziękczynna msza święta sprawowana w miejscowym kościele p.w. Chrystusa Króla, której przewodniczył proboszcz tutejszej parafii ks. Kanonik Tomasz Rogowski. Po zakończeniu mszy św. korowód wieńcowy przeszedł na plac przed budynkiem „Domu Ludowego” , gdzie miała miejsce dalsza część obchodów.

Na wstępie obyła się prezentacja wieńców dożynkowych, delacji wieńcowych, starostów poszczególnych sołectw, oraz starostów gminnych, którymi w tym roku zostali Państwo Bożena i piotr Szumiało ze Złojca. Kolejnym punktem programu okolicznościowe były wystąpienia miejscowych władz gminnych i zaproszonych gości.

Tegorocznemu Świętu Plonów towarzyszyła uroczystość poświęcenia i otwarcia odremontowanego budynku świetlicy wiejskiej znanej jako „Dom Ludowy”. Rozbudowa i remont zostały przeprowadzone dzięki staraniom władz gminnych oraz funduszom pozyskanym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania „Odnowa i Rozwój Wsi”.

Obecny obraz budynku to efekt pracy i starań wielu ludzi, którym należą się wielkie podziękowania i którzy z wielką satysfakcją mogli świętować ukończenie prac.

Przyśpiewki dożynkowe to dawna tradycja, która dzięki zespołom śpiewaczym jest stałym punktem również współczesnych obchodów święta plonów. Mimo, że obecna ich forma odbiega nieco od danego obyczaju to przecież nikt nie wyobraża sobie dożynek bez ludowych melodii i pieśni. Niezawodnie więc Panie z zespołów śpiewaczych prezentowały zebranym miejscowy folklor muzyczny. Kolejnym punktem programu artystycznego był występ kabaretu „Od siedmiu boleści” z gminy Sułów, po którym na naszej dożynkowej scenie prezentowała się gminna orkiestra dęta.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podczas dożynek odbył się konkurs wiedzy na temat programu pn. „Wrota Lubelszczyzny –informatyzacja administracji” . Do konkursu zgłosiło się osiem osób z terenu gminy. Dzięki wiedzy i trafnym odpowiedziom wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe.
Gratulujemy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Na zakończenie dożynkową zabawę taneczną do późnych godzin wieczornych prowadził zespół muzyczny De facto ze Złojca.

Friday the 19th. Gminny Ośrodek Kultury w Nieliszu 2015