MŁODZIEŻ Z PRACOWNI PLASTYCZNEJ GOK REALIZUJE PROJEKT MALARSKO- FOTOGRAFICZNY

P5290254 1600x1200

W Gminnym Ośrodku Kultury trwają warsztaty w ramach projektu „Michał Anioł w Nieliszu”- organizacja zajęć kulturalnych dla dzieci i młodzieży. W lutym i marcu młodzież zgłębiała wiedzę na temat największych mistrzów i dzieł malarskich. Poznawała epoki, style i techniki plastyczne. W zakresie różnorodności tematycznej odkrywała również piękno i malarskość lokalnego krajobrazu kulturowo-przyrodniczego przyrodniczego. W kwietniu i maju teorię zamieniono na praktykę z tym, że pędzel zastąpiono obiektywem aparatu. Sesje fotograficzne z udziałem „żywych obrazów” inspirowanych wielkimi dziełami sztuki, okazały się niemałym wyzwaniem. Przygotowanie scenografii, kostiumów, pozowanie oraz przyswajanie wiedzy dotyczącej fotografiki to naprawdę ciężka praca. Finalnie powstanie 12 fotoobrazów, które zostaną zaprezentowane na wernisażu podsumowującym projekt. Uchylając rąbka tajemnicy prezentujemy roboczą fotografię z sesji, na której przygotowywaliśmy fotoobraz inspirowany Ostatnią Wieczerzą Leonarda da Vinci

Agnieszka Zymon Dyrektor GOK w Nieliszu

Michał Anioł w Nieliszu – organizacja zajęć kulturalnych dla dzieci i młodzieży – Kwiecień

P1010027 1024x768

Mamy już pierwsze fotoobrazy. Są to: „Błękitne tancerki” Edgara Degasa - w tej roli Diana, Natalia, Julia i Paulina oraz "Rybacy brodzący" Leona Wyczółkowskiego w wykonaniu Dominika i . Adama. Trzeba uczciwe przyznać wymagało to wiele pracy i zaangażowania. Wykonanie scenografii lub szukanie odpowiedniego miejsca w plenerze, stroje i charakteryzacja … to dopiero początek. Najtrudniejszym zadaniem jest chyba jednak pozowanie. Wydaje się, że wystarczy przyjrzeć się oryginałowi, odpowiednio ułożyć ręce czy popatrzeć we właściwym kierunku i już mamy zdjęcie. Niestety, to nie jest takie proste! Czasem potrzeba wielu prób i powtórzeń, żeby uzyskać satysfakcjonujący nas obraz. I jeszcze techniczne kwestie dotyczące fotografowania. Oświetlenie, perspektywa i wiele innych kluczowych zagadnień. Ustawienia lamp czy używania blendy też musieliśmy się nauczyć. Ostateczny efekt pokażemy dopiero na wernisażu. Tymczasem kilka fotek z przygotowań do sesji.

Michał Anioł w Nieliszu – organizacja zajęć kulturalnych dla dzieci i młodzieży - Marzec

Ciąg dalszy naszego zderzenia ze światem sztuki. Kolejna porcja wiedzy. Ale teraz czujemy się już pewniej! Ba nawet jesteśmy trochę „obkuci” . Podział malarstwa na epoki, style, techniki i tematykę. Już tak nie błądzimy w świecie malarstwa. Kolejne 4 godziny i mamy listę faworytów, z którymi prawdopodobnie będziemy się mierzyć w naszej dalszej przygodzie z malarstwem i fotografią. Oto niektóre z nich

gottger 958x1200

Artur Grottger Pożegnanie powstańca

chiny

wieści 1553x1200

Artur Grottger Polonia Żałobne wieści

Podczas dwóch marcowych spotkań, rozmawialiśmy jeszcze o naszej okolicy. Jak tylko zrobi się cieplej WYBIERAMY SIĘ NA WYCIECZKĘ . Z nowej perspektywy spojrzymy na znane nam miejsca, a i z chęcią odwiedzimy te, o których nie wiedzieliśmy.

slogan loga -wzór

Michał Anioł w Nieliszu – organizacja zajęć kulturalnych dla dzieci i młodzieży - Luty

Zaczęło się na dobre! 8 godzin i potężna dawka wiedzy. 4 godziny na historię malarstwa europejskiego i 4 na dziedzictwo kulturowo historyczne i przyrodnicze naszej gminy.

Stosy katalogów, filmy i setki reprodukcji. To nasze pierwsze spotkanie z wielką sztuką. Myślicie ze 4 godzimy to dużo?! Nic podobnego to małoooo!!! ( ale spokojnie mamy jeszcze kolejne 4 w marcu)

Wielcy mistrzowie malarstwa i ich barwne życiorysy. Widzenie i spostrzeganie świata bardziej wnikliwe niż u przeciętnego śmiertelnika i jeszcze umiejętność przeniesienia tego na płótno. Ale z jaką precyzją ! Wow! Co za wiedza, wyobraźnia i talent!

Zdaliśmy sobie sprawę, że pokazanie i sfotografowanie tego nie będzie wcale takie proste. My jako postacie z obrazów , kostiumy i jeszcze wykonanie scenografii. Niektóre dzieła są poza naszym zasięgiem. Wiemy to już po pierwszych zajęciach. Ale szukamy, analizujemy i wybieramy.

Na razie jeszcze bez konkretów ale pewne typy już mamy. Uchylamy rąbek tajemnicy

ostatnia wieczerza

Ostatnia Wieczerza  Laonardo da Vinci

za Laonardo Da Vinci

Zajęcia uświadomiły nam jeszcze jedną rzecz. Mieszkamy w PIĘKNYM I CIEKAWYM miejscu ! Naprawdę!Ostatnia Wieczerza Laonardo Da Vinci

Stworzyliśmy mapę gminy z najciekawszymi miejscami. Każdy „coś” tam widział i okazało się, że TU jest całkiem sporo do zobaczenia.

Miejsca z duszą i historią są na wyciągnięcie ręki. Jeszcze nie wiemy, które uwiecznimy na naszych fotoobrazach ale jest w czym wybierać !!!

zalew w nieliszu

Zalew  w Nieliszu

Palac i ParkwRuskichPiaskach 1600x1200

Pałac i Prak w Ruskich Piaskach

Adam Kunikowski

Adam Kunikowski  - pozostałości zespołu dworskiego w Wólce Złojeckiej ok. 1900 r.

slogan loga -wzór

Michał Anioł w Nieliszu – organizacja zajęć kulturalnych dla dzieci i młodzieży” - Styczeń

Spotkanie organizacyjne. Nieco tajemnicze dla nas hasło „Michał Anioł w Nieliszu” nabrało kształtu i konkretnego znaczenia: Sztuka przez duże „K” w dwóch odsłonach malarstwa i fotografii.

Chyba tylko jedna osoba, z całej grupy, która pojawiła się na pierwszym spotkaniu nie przyszła na kolejne zajęcia.

Dwa spotkania w celu przygotowania plakatu promocyjnego. Burza mózgów. Zamieszanie. Różne pomysły. Czasem aż dziw bierze jak daleko idące skojarzenia z tematem pojawiły się w naszych głowach. Później trochę konkretniej - odręczne rysunki. Każdy coś swojego dorzucił i w końcu udało się osiągnąć porozumienie. Powstał plakat:

michanioplakat02

Thursday the 21st. Gminny Ośrodek Kultury w Nieliszu 2015