Spotkanie opłatkowe w Złojcu

3stycznia3 stycznia w „Domu Ludowym w Złojcu” odbyło się spotkanie opłatkowe dla Kół Gospodyń Wiejskich oraz Zespołów Śpiewaczych z terenu gminy Nielisz. Życzenia i podziękowania za miniony rok pracy w dziedzinie zachowywania i krzewienia kultury ludowej składał Paniom Wójt Gminy Nielisz Adam Wal, przewodniczący Rady Gminy w Nieliszu Jerzy Nowiński, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nieliszu Agnieszka Zymon oraz proboszcz parafii Chrystusa Króla w Złojcu Ksiądz Kanonik Tomasz Rogowski.

3stycznia

kliknij by powiększyć

Po życzeniach i przełamaniu się opłatkiem nastąpiło wspólne kolędowanie. Obok   popularnych kolęd wybrzmiały także mało znane dawne bożonarodzeniowe utwory ludowe, które znalazły się w niedawno wydanym w zbiorze pt. „Tradycyjne pieśni ludowe gminy Nielisz”.

Książka zawiera 121 pieśni pozyskanych od mieszkańców gminy Nielisz. Ich układ stanowi swoistą opowieść o przebiegu życia pokoleń poprzedzających dzisiejszych mieszkańców gminy Duża liczba i różnorodność pieśni świadczy o muzykalności, dawnych mieszkańców gminy i że pieśni stosownie do wieku, pory roku oraz kalendarza liturgicznego towarzyszyły im we wszystkich etapach życia (…)– pisze we wstępie Marian Chyżyński autor publikacji, który pracował nad zebraniem, wyborem, transkrypcją oraz muzycznym opracowaniem materiału.

Obecny na spotkaniu autor dziękując za współpracę przy publikacji również złożył Paniom serdeczne życzenia zachęcając do dalszej pracy w dziedzinie pielęgnowania wiejskiego folkloru muzycznego.

Obok kolędowania czas wspólnego świętowania upłynął także na radosnej biesiadzie przy wyśmienitym poczęstunku przygotowanym przez Gospodynie z gminy Nielisz w szczególności zaś przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Złojca I.

Friday the 21st. Gminny Ośrodek Kultury w Nieliszu 2015