Sobótka w Nieliszu

PIC 0536 800x450

Atrakcyjny program oraz dobra pogoda sprawiły, że na festyn sobótkowy w Nieliszu przybyły tłumy amatorów plenerowej zabawy.

PIC 0536 800x450Pierwszy dzień imprezy rozpoczął się koncertem melodii ludowych w wykonaniu gminnej orkiestry dętej, po której zaprezentował się dziecięcy zespół wokalny Iskierki oraz soliści z Gminnego Ośrodka Kultury w Nieliszu. Kilka minut po 21.00 rozpoczęło się widowisko taneczno-teatralne Pt. Hej Sobótka, Sobótka przybliżające pradawne zwyczaje, obrzędy i wierzenia związane z letnim przesileniem słońca. W spektaklu wystąpił Zespół Tańca Nowoczesnego Szilejn z GOK oraz Teatr ognia Utopia z Zamościa. Pierwsza część widowiska miała miejsce na placu imprezy, druga nad brzegiem Wieprza, gdzie z towarzyszeniem bębnów grupy Łubu dubu z Biłgoraja udali się artyści oraz zgromadzona na placu widownia. Kiedy sobótkowe wianki płynęły już po rzece niebo rozświetliły sztuczne ognie będące efektownym finałem przedstawienia.

100 8417 800x600100 8435 800x600

Kolejnym punktem programu był występ gwiazdy wieczoru – zespołu Masters, po którym zgromadzoną publiczność do białego rana bawił zespół TEX.

W niedzielę czyli w drugi dzień uroczystości, impreza rozpoczęła się konkursem muzycznym Sobótkowe Śpiewanie. Przesłuchania konkursowe odbyły się w trzech kategoriach : soliści- wokaliści klasy I-III i IV- VI Szkół Podstawowych oraz zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne – dorośli. W kategorii pierwszej zwyciężył Bartłomiej Sobań w drugiej laureatką została Oliwia Krawczyk. Zwycięzców do występu przygotowała Pani Edyta Karpiuk – nauczyciel muzyki ze Szkoły Podstawowej w Nieliszu. W kategorii trzeciej Komisja Konkursowa pierwszą nagrodę przyznała dla zespołowi Zaburzanki (gm. Radecznica ).

W przerwach konkursu gry i zabawy dla dzieci prowadzili animatorzy z zespołu pieśni i tańca Karpaty, zaś na finał gościnne wystąpiły Panie z Barchaczowa.

Zgodnie z programem około 18.00–tej na scenie pojawiła się pierwsza muzyczna gwiazda imprezy Krzysztof K.A.S.A Kasowski. Na repertuar koncertu złożyły największe przeboje wokalisty: „Piękniejsza”, „Maczo”, „Reklama”, ‘ Ja wierzę, że”   i wiele innych znanych i lubianych piosenek z elementami tanecznego reggae, retro, salsy, samby czy merengue.

W oczekiwaniu na kolejną gwiazdę wystąpił Piotr Szymański –lider formacji muzycznej Oni. Występ utrzymany w stylistyce jazzowo-rockowej wprowadził widownię w klimat koncertu zespołu Video podczas którego dla licznie zgromadzonych fanów wybrzmiały min. "Idę na plażę", "Soft" „Papieros”, "Środa czwartek",  „Szminki róż” i inne największe przeboje grupy. Na niepowtarzalną atmosferę koncertu złożył się także doskonały kontakt z publicznością wokalisty zespołu Wojtka Łuszczykiewicza. Festyn w Nieliszu zakończył występ zespołu Jago Young.

Poza interesującym programem artystycznym organizatorzy imprezy ( Gmina Nielisz oraz Gminny Ośrodek Kultury w Nieliszu ) przygotowali także inne atrakcje: warsztaty wicia wieńców sobótkowych prowadzone przez Studenckie Koło Naukowe Florystów Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie Wydział Nauk Rolniczych w Zamościu oraz wesołe miasteczko, które także cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników Sobótki 2014.

Tuesday the 21st. Gminny Ośrodek Kultury w Nieliszu 2015