Sobótka tak było

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców nie tylko gminy Nielisz, ale i całej okolicy, a nawet regionu. Świadczyć o tym może fakt, że już dwa kilometry od miejsca imprezy wszystkie miejsca parkingowe były zajęte.

Warto zaznaczyć, że w tym roku Sobótka odbywała się w nowym miejscu, a mianowicie na plaży nad nieliskim zalewem.sambor

-Zaryzykowaliśmy zmianę miejsca sztamowych imprez w Nieliszu na plażę. Sceneria sprzyja – jest wiatr, woda, przyroda. To sprzyja życiu i dobrej zabawie. Mamy dużo atrakcji dla dzieci, młodzieży oraz osób starszych. Każdy dzień to kilkanaście tysięcy ludzi i zabawa do białego rana. – mówił Piotr Szymański, p.o. dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Nieliszu.

wopr

Oprócz tego organizatorzy zadbali o to, by trafić w gust muzyczny jak najszerszej publiczności.

-Mamy przygotowane coś dla tych, którzy lubią kulturę wysoką, poezję śpiewaną, widowisko słowno-muzyczne w wykonaniu Teatru Performer, jak także dużo tanecznej muzyki dla miłośników disco polo – wyliczał dyrektor Szymański.

dudzińscy

Na scenie zaprezentowali się m.in. Sambor Dudziński solo oraz z rodzicami – Bożeną i Pawłem z Teatru Performer oraz Jan Kondrak z Lubelskiej Federacji Bardów. Był więc repertuar z zakresu poezji śpiewanej, czy piosenki aktorskiej oraz kilka znanych przebojów w oryginalnych aranżacjach. Sambor wykonał swoje własne piosenki oraz m.in. utwór Stanisława Soyki „Życie nie tylko po to jest” oraz piosenkę z filmu „Greg Zorba” z tekstem Jana Kondraka, czy Hymn św. Pawła o miłości z własną muzyką. Oprócz tego ułożył specjalny utwór, w którym życzył wszystkim imprezującym w Nieliszu dobrej zabawy. Z kolei Jan Kondrak zagrał utwory Stinga w przekładzie na język polski. Wykonał również własne utwory powstałe na kanwie tekstów Edwarda Stachury.

kondrak

Wieczorami publiczność rozgrzewały zespoły znane z muzyki disco polo – Hayer i Solaris – w sobotę raz Motiff i Sonic – w niedzielę. Zyskały one spory tłum fanów i duży aplauz głównie młodszej części publiczności. Całą imprezę nakręcał DJ Emilo. „Rodzynkiem” wśród występów było zaprezentowanie się na przykład chóru seniorów pod kierunkiem Bogdana Pałczyńskiego działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Nieliszu. Oprócz najstarszych swoje talenty zaprezentowała również nieliska młodzież, która na co dzień szlifuje swoje w GOK pod okiem Anny Antoszczak w grupie Szilejn oraz grupa, która opiekuje się Renata Banach. Było więc coś dla ducha, jak i dla ciała.

pz3

Nie obyło się również bez tradycyjnych sobótkowych zabaw. W sobotę, 27 czerwca, odbyło się puszczanie na wodzie wianków przez panny. Ponadto o blok zabaw dla najmłodszych zadbała Bożenna Dudzińska z Teatru Performer.

Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali również wesołe miasteczko pełen atrakcji jak dmuchany zamek, czy przejażdżka na kucykach. Swoją łódź zaprezentowali również ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy przez całą imprezę dbali o bezpieczeństwo na plaży i nad wodą.

pz2

Nowe miejsce imprezy urzekło artystów i przybyłych z regionu gości.

-Jestem tutaj pierwszy raz. Jest tu bardzo ładnie i cieszę się, że tak szybko się rozwija. To miejsce jest skazane na sukces. Tutejsza przyroda sprzyja dobrej zabawie. – mówił Jan Kondrak z Lubelskiej Federacji Bardów. Wtórował mu Sambor Dudziński.

-Koncerty nad wodą mają swój niepowtarzalny charakter. Staw jest widoczny i odczuwalny przez cały koncert. Podobne nowatorskie widowisko „Enter” obok jeziora wykonał kiedyś Leszek Możdżer. Tutaj jednak czuć bliskość wody, a nie tylko wrażenie, że jest ona gdzieś obok. Można w przyszłości pomyśleć jak wykorzystać ten potencjał. Mogą na zbiorniku odbywać się widowiska świetlne, laserowe, którym towarzyszyć może muzyka z głośników. – snuł wizje Sambor Dudziński. Czy się uda? Kto wie…

pz1

Szansą na kolejną imprezę na plaży w Nieliszu będą najprawdopodobniej kultowe już „Tytoniaki”, które zaplanowane są na 10-11-12 lipca.

Foto: Daniel Czubara, Przemysław Złomaniec

materiał pochodzzi ze strony www.zamojska.org

Friday the 19th. Gminny Ośrodek Kultury w Nieliszu 2015